Samsun ili ve çevresi mimaride Orta Anadolu ile Doğu Karadeniz bölgelerinin etkisi altında kalmıştır. Aynı zamanda yapılanmada da büyük farklılıkların olduğu gözlenmektedir.

Samsun Geleneksel Mimari

 

Samsun bölgesinin çoğunluğunda alanların ovalık ve düz olması yapılanma da toplu yerleşime neden olmuştur. Samsun da köy yerleşimlerinde ise evler çoğunluk ile kare yapıda olup ortadaki bir sofanın çevresinde odalar konumlanmıştır. Taş temelli evlerin kuzeyinde üzeri örtülü çevresi de çardak şeklinde olan açık yazlık bölümler vardır. Kış aylarında ise bu çardaklar kapatılarak ayrı bir odaya dönüştürülmektedir. Odaların döşemeleri ahşap olup tavanlarında ise kirişlerin üzerine tahta kaplanmıştır.

Kıyıdan iç kesimlere geçildiğinde ise mimari daha çok Orta Anadolu mimarisi ile benzerlik gösterir. Yığma taş şeklinde temelleri olan evlerin duvarlar moloz, kerpiç, yığma taş, bağdadi ile sıvalıdır. Zemin katta ise döşemeler sıkıştırılmış üst katlarda ise ahşap kirişlerin üzerine tahta kaplanır. Bazen çatıların yanında düz toprak damlı evlerle ile de karşılaşılmaktadır.

Samsun il ve ilçe merkezlerde bunlardan farklı sivil mimariler ile karşılaşılır. Bu evler düzgün kesme taşlar ile özenli bir işçilikle yapılmışlardır. Ayrıca il merkezi Ermeni ve Rum evlerin yoğunlukta olduğu bir mimari bulundurmaktadır. Bu evler diğer evlerden kolay bir şekilde ayrılmaktadır. Samsun ili 1869 yılında tüm Türkiye de haber olarak duyulan bir yangına yenik düşmüş ve il tamamen yanmıştır. Yeni bir planlamaya gidilen bu şehirde Fransız bir mimar tarafından yapılmış ve deniz kıyısından güneydeki hafif eğimli yamaçlara göre evler kademe kademe yükselmektedir. Denize paralel caddeler ile onları dikey olarak kesen sokaklarla adeta antik çağların düzenine göre yapılanmıştır.

Samsun hakkında merak ettiklerinize ve son dakika haberlerine samsun haber sitesinden ulaşabilirsiniz.

Kaynak: Samsun Haberleri

Yerel Haberler