Filografi sanatında, bilindiği üzere ahşap bir zemine çakılmış çiviler arasından teller geçirilerek belirli bir motif veya desen oluşturulmaya çalışılır.

Filografi İçin Pratik Çivi Çakma Aparatı

Oldukça eski bir el sanatıdır ve yurt dışında ülkemizde olduğundan daha yaygındır. Nitekim ruh dinlendirici özelliği nedeniyle ve olumlu psikolojik etkilerinden dolayı yurt dışında terapi amaçlı olarak yapılmaktadır. Zorluğu ve sabır gerektirmesi nedeni ile az uygulanmakta olan bu sanatta, zanaatkar öncelikle aklında bir motif tasarlar. Daha sonra, bu motifi oluşturmak için çivileri ahşap zemin üzerine belirli bir düzene göre çakar. Bu çivile boyanıp verniklenir. Daha sonra da, aralarından filografi teli geçirilerek bu teller sıkılır veya gevşetilir.

 

Filografi çivisi nasıl kullanılır?

Bu şekilde, istene motif oluşturulur. Mevcut renk seçenekleri yeterli gelmezse, sprey boya gibi yardımcı malzemeler kullanılması da mümkündür. Filografi malzemeleri arasında sunta, kumaş, filografi çivisi, kargaburun pense, filografi teli, yan keski, tornavida, fırça ve çuvaldız gibi ürünler vardır. Zımba makinesi ve toz alma fırçası da kullanılır. Filografi malzemeleri arasında kullanılması en ustalık isteyen filografi teli ve filografi çivisidir. Zira telleri çivilerin etrafından geçirmek bu sanatın püf noktasıdır. Rastgele geçirilen teller ile istenen sonucu elde etmek mümkün değildir. Bütün iş, sanatçının yaratıcı yeteneğine ve ustalığına tabidir. Çivileri eşit olarak çakmalı ve her birini hızlı bir şekilde suntaya tutturmalıdır.

Filografi çivisi için aparat

Çivi çakma aparatı gibi yardımcı filografi malzemeleri, işte bu noktada girer. Filografi çivi çakma aparatı, en uzun ve zahmetli süreç olan çivi çakmayı kolay, hızlı ve pratik bir hale getiren alettir. Oldukça küçüktür ve sadece 7 gram ağırlığındadır. İçindeki mıknatısa birden fazla çiviyi yerleştirmek ve hepsinin aynı düzende kalmasını sağlamak mümkündür. Filografi çivi çakma aparatı, dekorasyon, mobilya, döşeme, koltuk imalatı, resim çerçevesi, ayakkabı ve yalıtım sektörlerinde de kullanılabilir. Gerek profesyonel, gerekse de yeni başlayan kullanıcılara yönelik bir üründür. Prestij Boncuk, çivi çakma aparatı ve ihtiyaç duyduğunuz diğer tüm filografi malzemelerini uygun fiyatlarla satışa sunmuştur. www.prestijboncuk.com

Yerel Haberler